
Pelolla on suuret silmät
- Tragikoominen esineteatteriesitys paitsi jäämisen pelosta
Mihin kiinnittyä, kun tulevaisuus tarjoilee pelkkää epävarmuutta ja takaraivossa jyskyttää elämättömän elämän kauhu? Milloin elämä karkasi horisonttiin ja jätti sälekaihtimen taakse seuraamaan, etsimään varmuutta paahtoleivän pinnalle muodostuvista ennustuksista?
“Pelolla on suuret silmät” on esineteatterin ja liikeilmaisun keinoin rakentuva sooloteos, jossa ihmisen fysiologinen uhkajärjestelmä ylikuumentuu. Teos pohtii yksilön mahdollisuutta selvitä arkisten pelkojen keskellä, kun tulevaan ei näe, hallinnan tunne on vain illuusio ja nurkan takana kurkkii ainainen huoli. Tumman varjon arkisen kamppailun ylle luo elämän väistämätön rajallisuus.
Onko vielä aikaa odottaa ja suunnitella, löytää tarjolla olevista hetkistä se paras mahdollinen? Onko lupa elää tyytyen pieneen ja tavalliseen, kun kyseessä on sentään ainutkertainen ELÄMÄ? Entä jos yhtenä aamuna huomaa, että kaikki ne toiveet ja teot, joita piti toteuttaa, unohtuivat jossain vaiheessa menneisyyden kohinaan...ja elämä valui viemäristä alas.
Esitys pyrkii ymmärtämään pelon tunteen toimintamekanismeja ja tarkastelemaan sen vaikutuksia yksilön elämään herkkäviritteisesti ja komediallisen liioittelun keinoin. Pelko on universaali aihe ja kutsumaton vieras lähes jokaisen elämässä. Esityksen on mahdollista tavoittaa monenlaisia yleisöjä, sillä se on lähes sanaton: esineteatterin ja esiintyjän fyysisen ilmaisun kautta esitystä on mahdollista seurata mm. kielivähemmistöön kuuluvan katsojan.
11v+, aikuisille
Ikäsuositus:
Kesto:
Kieli:
Liput:
45min
Sanaton tai lähes sanaton
15€
Esiintyjä-ohjaaja: Johanna Kultala
Konsepti ja dramaturgia: Johanna Kultala ja työryhmä
Apulaisohjaaja-lavastaja: Johanna Latvala
Koreografi: Gesa Piper
Äänisuunnittelija: Jouni Tauriainen
Valosuunnittelija: Jere Suontausta
Esityskuvat: Jussi Virkkumaa
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
|---|




